NARODOWE CZYTANIE "Qvo vadis" Henryka Sienkiewicza

       Gimnazjum w Kąkolewnicy  włączyło się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Dnia 13 września  2016 roku zorganizowano w holu szkolnym czytanie fragmentów utworu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z tekstem zmierzyli się uczniowie klas drugich gimnazjum.

        W tym dniu został również przedstawiony szczegółowy harmonogram obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w naszym Gimnazjum.

        Głównym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji Narodowe Czytanie  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Uhonorowanie Henryka Sienkiewicza wiąże się z przypadającą w 2016 r. 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznica jego śmierci. – Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu – podkreślono w uchwale. Sienkiewicz, autor m.in. osławionego cyklu powieści historycznych „Trylogia”, był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. Twórczość autora oraz jego działalność społeczna i orędownictwo za polską niepodległością odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.