Odkrywanie Sienkiewicza

26 września uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce  do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Wizyta w Muzeum wpisuje się w program obchodów Roku Sienkiewicza w naszej szkole.

                             

 

           Mieliśmy okazję nie tylko oglądać eksponaty oraz pamiątki po pisarzu zgromadzone w Muzeum, ale także, dzięki uprzejmości kustosza wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, poświęconej biografii pisarza.

Muzeum założono w 1965 roku – w 50-tą rocznicę śmierci pisarza w oficynie dworskiej, w której przyszły pisarz przyszedł na świat. Tradycje rodzinne i związki Sienkiewicza z Ziemią Łukowską są ukazane w sali pierwszej. Na ścianach wiszą zdjęcia rodziców pisarza oraz rodziny u której spędzał wakacje nastoletni Henryk. Druga sala to kontynuacje rodzinnych tradycji. Ekspozycję rozpoczynają zdjęcia dzieci pisarza: Jadwigi i syna Henryka Józefa, ofiarowane w testamencie przez wnuczkę pisarza Marię Korniłowicz. Trzecia sala wprowadza zwiedzających w tematykę twórczości pisarza. Ekspozycję rozpoczynają fotografie z okresu gimnazjalnego i współpracy z gazetami: "Gazeta Polska", "Słowo", "Niwa" "Kłos", "Wędrowiec", "Przegląd Tygodniowy". W sali z kominkiem szczególną uwagę zasługują obrazy wybitnych malarzy: Franciszka Kostrzewskiego - "Janko Muzykant" z 1904 roku, obraz Franciszka Pautscha - "Bohun" z 1927 roku oraz "Latarnik" Jana Molgi. Piąta sala poświęcona jest ekranizacjom utworów pisarza. Salonik - to miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza. Znajdują się tu meble biedermajerowskie odkupione od rodziny pisarza.